Barbora Plachá     Koncerty     Fotogalerie     Audio     Kontakt
Koncert-HFK-042.jpg
Barbora Plachá *1988                                                                                                               
Barbora, hraje nejen klasickou hudbu, ale ráda se účastní i vícežánrových projektů.
České publikum ocenilo Barboru za její poetickou interpretaci a hudební cit a patří k předním sólovým harfistkám nové generace. Barbora se na svých koncertech snaží propojit s posluchači prostřednictvím emocí. 
Získala ocenění v národních a mezinárodních harfových a komorních soutěžích v České republice, Slovensku, Polsku a Belgii.
Jako koncertní umělec se Barbora představila po celé Evropě. Kromě belgického krále Alberta II. v roce 2017 také pro norského krále Haralda V. k jeho 80. narozeninám. 
Její vystoupení byly zaznamenány na národních rozhlasových programech: Radio Classic a Český rozhlas 2 – Vltava.
Barbora díky své hudební všestrannosti vystoupila jako sólistka s několika orchestry a komorními soubory. Hrála také jazz s mnoha jazzovými soubory v České republice (David Dorůžka, Luboš Soukup …) a v Norsku (Silje Nergaard). Vystupovala i s mnoha mezinárodními populárními umělci jako George Michael nebo Electric Light Orchestra či českými: Jaromír Nohavica, Jana Kirschner, Aneta Langerová…
Barbora se souborem SALOME – Pásmo písní Karla Kryla pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru, zahrála za 5 let okolo 150 koncertů po celé České republice.
Vystupovala na nejprestižnějších hudebních festivalech v České republice jako např. Pražské jaro, Procházky uměním, Jihočeský komorní festival, Václava Hudeček a jeho hosté apod. V cizině na festivalech Harpe Diem, Journée de l’harpe, Festival Bjørvika, Tschechisch-Deutsche Kulturtage ad.
Barbora pravidelně hraje jako sólistka s českými orchestry a komorními soubory. Hrála s mnoha významnými umělci v České republice, jako např. s Václavem Hudečkem. V Oslo je členkou souboru +47, hrajícím soudobou hudbu. Také hraje v duu s českým předním sólovým violoncellistou Petrem Nouzovským.
Jako orchestrální hudebník vystoupila s většinou profesionálních českých orchestrů jako Symfonický orchestr Pražského rozhlasu, Pražská filharmonie, Český národní symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie apod.
Díky své vášni pro výuku mladých založila v roce 2009 Harfovou školu Arpeggio a Norsk Harpe Academi v Oslo v roce 2017. Její studenti pravidelně vyhrávají mezinárodní harfové soutěže a Barbora je často zvána do porot českých harfových soutěží.
Ve 23 letech Barbora založila harfový ateliér Arpeggio (jediný autorizovaný distributor francouzských harf Camac pro Českou republiku a Slovensko).
V roce 2014 založila Pražský Harfový Festival, kde je uměleckou ředitelkou. 
Vystudovala Pražskou konzervatoř a Královskou konzervatoř v Bruselu a v současné době dokončuje studium na Norské hudební akademii v Oslo ve třídě francouzské harfistky, Isabelle Perrin.
Jako jediná harfistka v České republice hraje na Modrou harfu a na elektrickou harfu DHC Blue Light francouzské firmy Les harpes Camac.
Rozhovor s Barborou v pořadu "Večerní host Radiožurnálu" se Zuzanou Burešovou zde!