Barbora Plachá     Koncerty     Fotogalerie     Audio     Kontakt
Koncert-HFK-042.jpg
Barbora Plachá *1988                                                                                                               
se začala věnovat hudbě od raného dětství.  
Byla členkou dětského pěveckého sboru Bambini di Praga, hrála na klavír u prof. Milady Borové, navštěvovala hodiny sólového zpěvu, herectví a působila v dětských rolích v Národním divadle v Praze a byla také členkou Dětské opery Praha. Ve dvanácti letech se začala věnovat hře na harfu u první harfistky Státní opery Praha, prof. Vendulky Vaňkové.
Je absolventkou Pražské konzervatoře v harfové třídě prof. Jany Bouškové. Absolvovala také Royal Conservatory of Brussels v harfové třídě prof. Jany Bouškové a studium u prof. Isabelle Perrin v Paříži. Během svého studijního pobytu v Bruselu působila také jako harfistka pro Českou ambasádu, České centrum a Evropskou Unii v Bruselu. V roce 2009 měla příležistost zastupovat ČR na koncertě pořádaném pro královskou rodinu krále Alberta II. Na podzim roku 2009 a 2010 reprezentovala harfové oddělení Královské konzervatoře v Bruselu na koncertě prestižního harfového dne „Harpe Diem“ v belgickém Leuven.  Barbora je lauréátkou mnoha harfových soutěží (např. 2. místo na mezinárodní interpretační soutěži „Carl Ditters von Dittersdorf“ ve Vidnavě, bronzová plaketa na mezinárodní harfové soutěži ve Slovinsku (Velenje) ad). V současné době je studentkou magisterského studia na Norwegian Academy of Music (Norges Musikkhøgskole) v Oslo, v harfové tříde prof. Isabelle Perrin.
Širšímu publiku se tedy měla možnost ukázat nejen v České Republice, ale také v zahraničí (Belgie, Francie,Německo, Norsko, Španělsko, Švýcarsko, Švédsko ad.) . Vystupovala na předních českých festivalech - Svátky hudby v Praze, Rozkvět Pražského Jara, Jihočeský komorní festival, Pasecké hudební slavnosti, Procházky uměním atd. Barbora se zúčastnila řady mistrovských kurzů u předních harfistek světa ( Marie – Pierre Langlamet, Skaila Kanga, Milda Agazarian, Nathalie Chatelain, Zoraida Ávila, Patricia Tassini, Park Stickney, Chantal Mathieu, Kateřina Englichová ad.).Hrála pod taktovkami S. Baudoa, B. Bouckaerta, R. Zollmanna ad.
Barbora vystupovala s řadou významných umělců (např. Václav Hudeček, Slávka Pěchočová, Martina Kociánová, Lucie Silkenová ad.), kromě sólové hry také vystupuje v duu s violoncellistou Petrem Nouzovským či duu s flétnistou Jakubem Klögnerem.
Barbora se nevěnuje pouze klasické hudbě a tak působí např. v souboru "Salome - Pásmo písní Karla Kryla pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru", vystupovala s mnoha populárními umělci (Jaromír Nohavica, Jana Kirschner, Radim Schwab, Adam Mišík ad), DJ (např. DJ Brian) a již dvakrát byla přizvána k účinkování na Pražském koncertě Electric Light Orchestra. Jako jediná harfistka v České republice hraje na Modrou harfu a na elektrickou harfu DHC Blue Light francouzské firmy Les harpes Camac.
Rozhovor s Barborou v pořadu "Večerní host Radiožurnálu" se Zuzanou Burešovou zde!